YILPORT   Hukuki Şartlar | Gizlilik Politikası | Bilgi Toplumu Hizmetleri 
Türkçe English
       
  Yılmaden Holding ABD’deki Bear Metalürji Şirketini Satın Aldı   Acı Kaybımız   Demokrasiye sahip çıkıyoruz   Portekiz’de hayata geçen en büyük Türk yatırımına Yılport Holding imza attı   YILDIRIM GRUP’un Yeni Satın Alımı Mechel`in Krom Varlıkları Oldu   Yüksel YILDIRIM, ICDA Yönetim Kurulu`na Tekrar Seçildi   YILDIRIM ŞİRKETLER GRUBU, Mines & Money Hong Kong ve Diğer Uluslararası Madencilik Konferanslarında Boy Gösteriyor   Avrupa`nın en iyi 10 şirketinden biri olan YILDIRIM`a Platinum Ödülü   YILDIRIM HOLDİNG`in Son Liman Hamlesi GEMPORT Oldu   YILDIRIM HOLDİNG, ROTAPORT`u Bünyesine Kattı 
 

YILDIRIM GRUP’un Yeni Satın Alımı Mechel`in Krom Varlıkları Oldu

1 Ağustos 2013

YILDIRIM GRUP’un (YILDIRIM) en yeni satın alımı, Rus Mechel’in krom birimi oldu. Teklif veren sekiz şirket arasında büyük bir satın alma yarışına sahne olan uluslararası ihalenin ardından YILDIRIM, Mechel Krom’un varlıklarından Kazakistan’da bulunan Voskhod Maden Tesisi (Voskhod) ile Rusya’da bulunan Tikhvin Ferroalyaj Tesisi’nin (TFP) sahibi oldu.
 
Kazakistan’ın kuzeybatısında bulunan ve üretime Temmuz 2009’da başlayan Voskhod krom cevheri madeni ile krom konsantre tesisi, son teknoloji bir yeraltı madeni ve bir cevher işleme tesisini kapsamaktadır. Madenin toplam 21 milyon tonluk krom cevheri rezervi bulunmaktadır. Voskhod’un krom cevheri, 3,5-3,8 seviyesindeki krom/demir (Cr/Fe) rasyosu ile dünyanın en yüksek krom/demir oranlarından birine sahiptir. Voskhod, pazara krom konsantresi temin ettiği gibi aynı zamanda TFP’ye de hammadde sağlamaktadır. Tesis, yıllık 1 milyon ton cevher zenginleştirme kapasitesine sahiptir ve 1,5 milyon ton mertebesine arttırılabilecek konumdadır.
 
 
 
 
 
 
 
Öte yandan St. Petersburg şehrinin 200km güneydoğusunda, Tikhvin’de yer alan TFP, %69,5’lik krom içeriğiyle Rusya’nın en büyük yüksek karbonlu ferrokrom (HC FeCr) üreticilerinden olup, ülkenin üretim hacminin %22’sini oluşturmaktadır. Nisan 2007’de üretime başlayan ve yeni sayılabilecek bir tesis olan TFP, aynı zamanda Bağımsız Devletler Topluluğu’nun (BDT) en modern ferroalyaj tesisi oluşuyla da bilinmektedir. Tesiste gaz temizleme sistemi, briketleme hattı ve cüruf işleme ünitesi gibi gelişmiş olanaklar bulunmakta, aynı zamanda BDT’de, yüksek karbonlu ferrokrom üretiminde ton başına enerji kullanımında en düşük oranlardan biri kaydedilmektedir.
 
Bir arada değerlendirildiğinde Voskhod ve TFP; Rusya, Avrupa, ABD, Çin ve Uzakdoğu’daki ferrokrom, alaşım çeliği, krom kimyasalları, dökümhane ve paslanmaz çelik piyasalarına krom konsantresi ve yüksek karbonlu ferrokrom sağlamaktadır.
 
YILDIRIM GRUP Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Yüksel YILDIRIM, “Mechel’in krom biriminin satın alınmasının ardından YILDIRIM; Türkiye, İsveç ve Rusya’da yüksek kaliteli yüksek karbonlu ferrokrom (HC FeCr) üretiminde konsolide 520.000 tonluk bir kapasiteye erişmiştir.” şeklinde konuştu. Yüksel YILDIRIM, konuşmasını “Böylelikle YILDIRIM, dünya çapındaki uzun vadeli paslanmaz çelik müşterileri için, politik, ekonomik ve diğer risklere karşı önlem almak amacıyla, üç farklı ülkede yüksek karbonlu ferrokrom üreten tek küresel oyuncu konumuna gelmiştir. Bunun yanısıra YILDIRIM’ın toplam yıllık krom cevheri üretim kapasitesi, kendi dâhili gereksinimi ve krom cevheri ihracatı için, Türkiye ve Kazakistan’da 2,5 milyon ton seviyesine ulaşacaktır” sözleriyle sonlandırdı.
 
Elazığ’da bulunan Eti Krom A.Ş.’nin ve İsveç’in Vargön şehrinde bulunan Vargön Alloys AB’nin sahibi olan YILDIRIM, hâlihazırda dünyanın en büyük yüksek tenörlü, sert, parça tipi krom cevheri üreticisi ve aynı zamanda Eurasian Natural Resources Corporation (ENRC)’den sonra en büyük yüksek kaliteli, yüksek karbonlu ferrokrom üreticisi konumundadır. YILDIRIM ayrıca limancılık, denizcilik ve gemi inşa, gübre üretimi ve ticareti, kömür ve kok ithalatı, gayrimenkul geliştirme, enerji ve girişim sermayesi alanlarında da faaliyet göstermektedir.

 

  Adres : Meydan Sokak No:1, Beybi Giz Plaza, Katlar: 3-4-6-10-11 34485 Maslak İSTANBUL TÜRKİYE
  Tel : +90 212 290 30 80 (pbx) Faks : +90 212 290 30 81 E-posta : info@yildirimgroup.com
  YILDIRIM HOLDİNG A.Ş | Copyright © 2017